PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır

Soru : Sellamuın aleyküm. Sitenizde diş golgusunun gusle mani olmadığını belirtmişsiniz, bizde okuyarak doğruyu öğrenmiş olduk Allah razı olsun.

Benim sorum ise şudur ; Hayızlı bir kadının o haldeyken  diş dolgu yaptırmasında bir sakınca varmıdır?

Cevap : Diş dolgusu Osmanlının son dönemlerinde tartışma konusu yapılmış fakat ihtiyaç için caiz olacağında ekseriyetin görüşü mutabık kalmıştır. diş dolgusuna cevaz verenlerden biri de Muhammed Zahid el-Kevserî (R.A)dir. caiz olmayacağını savunanların tutunduğu; "gusul alacak kimsenin, dişlerinin üzerine  veya arasına sakız emsali şeyler ilişecek olursa, onu izale etmelidir" görüşü esasen diş dolgusu meselesine makisun aleyh/kaynak teşkil etmesi problemli görülmüş, her iki mesele arasında hükme müessir olacak farkın olduğu beyan edilmiştir. zira dişlere yapılan dolgu veya kaplama, sökülmemek, çıkarılmamak için yapılmıştır. Halbuki sakız böyle değildir.

hulasa; sırf estetik veya güzellik için değil de ihtiyaç için yaptırılan dolgu veya kaplamada her hangi bir müşkil söz konusu değildir. 

sualin cevabına gelince böyle bir durumda kadının hayız veya temiz olmasının hükmü farklı yönde etkileyecek  hiç bir tesiri söz konusu değildir.

yani ihtiyaç için olduktan sonra ister temiz ister adet halinde olsun diş dolgusu veya kaplama caizdir.

  bitirmeden; bu hususta taklide de gerek yoktur. Anlatılan hanefi mezhebine göredir. malikiyi veya başka bir mezhebi taklide hacet yoktur. ve's-selam

PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın