PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır
Soru: Es-Selamu Aleyküm.
Hocam babamın kazandığı parada faiz parası da varmış. Biz bunu yeni öğrendik. Babam faiz almaya da devam ediyor. Biz üç kız kardeşiz ve çalışabilecek durumdayız. Bizim ve annemin bu paradan yemesi helal midir?
Helal değilse çalışmamız gerekir mi ve doğru olur mu?
Evimize gelen misafire ikramda bulunabilir miyiz? Misafire faiz yediğimizi söylemeli miyiz? Misafir, içine helal yemek koyulmuş olsa da faiz parası ile alınan tabaktan yemek yiyemez, o kişinin evinde, yatağında yatamaz deniliyor. Doğrumudur? Bu para ile başkasına giysi, eşya vs. hediye edebilir miyiz? Eğer hediye edemezsek daha önce verdiğimiz hediyeleri geri istemeli miyiz?
Allah (C.C) razı olsun..
 
Cevap: Aleyküm Selam.
Babanızın kazancının tamamı haramdan olmadığı için, siz ve misafir gibi başkaları onun malından yemeleri durumunda haram yemiş olursunuz diyemeyiz. Ancak tamamı haram olsaydı bu durumda sizinde, misafirinde yemesi doğru olmayacaktı. Dışarıda erkekler arasında çalışmak daha tehlikeli olacağından evde oturmanız ve gücünüz yettiğince babanıza doğruyu anlatmaya çalışmanız daha uygun olandır.Allah yardımcınız olsun.
 
Abdullah HİÇDÖNMEZ  
PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın