PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır
Soru: Selamun aleyküm.
Maturidi ve Eşari mezhebine göre fetret ehli, dağ başında kalanlar ve buluğ çağına ermeden ölmüş gayr-i müslim çocukların durumlarını öğrenmek istiyorum.
Selametle..
Cevap: Aleyküm Selam.
Fetret ehli ve dağ başında kalıp kendisine tebliğ ulaşmamış olanlar hakkında iki mezhebinde görüşleri kitaplarda mezhep içi önemli bir ihtilaf olmaksızın zikredilmiştir.

Şöyleki;
Maturidi mezhebine göre; bu kişilerin akıl ile Allahu Teâla’yı bulmaları, yani bir ve eşi benzeri olmadığını kabullenmeleri vacip olup aksi halde kafir hükmünde sayılırlar.
 Eşari mezhebine göre; tebliğ gelmedikçe teklif olamayacağı için bu kimseler hiç bir şer’i emir ile mesul değillerdir.

Gayrimüslimlerin çocukları hakkında ise çok değişik görüşler zikredilmiştir. Bazıları cennette müslümanlara hizmet edeceklerini, bazıları toprak olacaklarını,bazıları anne ve babaları gibi cehenneme gireceklerini söylemişlerdir.
Sorunuzu kısaca cevaplamış oldum. Dilerseniz yakında Hüsameddin VANLIOĞLU, Fatih KALENDER, Eminali YÜKSEL ve benim beraberce hazırladığımız SORULU CEVAPLI İSLAM FIKHI isimli bir kitaBIMIZ çıkacak. bu ve benzeri soruların cevabını orada daha detaylıca bulabilirsiniz. Allah’a emanet olun.
 
Abdullah HİÇDÖNMEZ.
 
PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın