PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır

Soru: Esselamü aleyküm.

Hocam,Arafat’ta hayızlanan bir kadın altı gün sona Mekke’den ayrılmak zorunda olsa(halbuki hayzı sekiz gün sürüyor).Orada kalma veya bir kimse ile bilet değiştirme imkanı bulunmasa;saçını kesip hayız olarak tavaf yapmalı ve bir ceza kurbanı mı kesmelidir;yoksa bu durumda yapılacak başka bir şey mi vardır?

Cevap: Ve Aleyküm Selam.

Hayızlı kadın Şâfî, Hanbelî ve  Malikî mezheplerine göre tavâf yapamaz. Yaparsa, bu mezheplere göre hem haccı kabûl olmaz, hem de haram işlemiş olur. Ancak Hanefî mezhebine göre haccı sahîh olsa da cinâyet işlemişdir ve bu nedenle bir bedene (deve) kesmesi gerekir.

 

Günümüzde haram olan bir madde içermeyen ve sağlık açısından bir sakıncası da  olmadığı araştırılmış hayız geciktirici haplar kullananlar oluyor.

Her ne kadar, kadının hayız görmesi fıtrî bir mesele olup, mecbur kalınmadıkça tabiî seyrine müdahale edilmemesi gerekli ise de, günümüzde prosedür gereği her isteyenin istediği zamanda eda edemeyeceği Hacc gibi bir ibadet söz konusu olduğunda, böyle bir çareye başvurulabilir. Allahu a’lem

Yazdığınız meselenin zaruret olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini ve daha ayrıntılı bilgileri Hüseyin AVNİ hocamızın şu makalesinde bulabilirsiniz. "TIKLAYIN"


Üveys AKI

PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın