PAYLAŞ
Horoz veya Tavuk Nezredilmesi, Buyukbasta Hisse Esitligi
PDF'e AktarYazdır

Fetva Videoları için videolu fetvalar bölümümüze bakabilirsiniz. Kurban ile ilgili fetvaları ayrıca kurban ve kurbanlık fetvaları listesinden takip edebilirsiniz.

Soru:
Esselamü aleyküm…
1)    Hocam biliyoruz ki tavuk,horoz gibi hayvanlardan adak olmuyor.Peki bu şekilde adak yapmış;yani “şu işim olursa tavuk keseceğim” denmiş ise ne yapmalıdır?Tavuk mu kesilmeli,parası mı tasadduk edilmeli;yoksa hiçbir şey yapılmamalı mıdır?
2)    5 kişi kurbana ortak giriyorlar;bunlardan birisi “bir” hisse,geri kalanlar “birerbuçuk” hisse alıyorlar bu caiz mi,hissenin tam olması şart mı?

Cevap:
Ve Aleyküm Selam…
1)    Hanefi mezhebi fıkhına göre nezrin şartlarından biride adanan şeyin cinsinden, mutlaka farz veya vâcib bir ibadet şekli olmasıdır. Dolayısı ile kurban olarak kesilebilen bir hayvanı kesmeyi nezretmek, oruç tutmayı yada namaz kılmayı nezretmek sahihtir. Ancak horoz ve tavuk gibi hayvanlar kurban olarak kesilemediği için bu şekildeki bir adak da geçerli olmayacaktır. Hatta adak kabul olmadığı gibi Bezzaziye’de tavuk horoz gibi bir hayvanın kurban niyetiyle kesilmesinin tahrimen mekruh olduğu, çünki bunun mecusilere(ateşe tapanlara) benzemek olduğu kayıtlıdır. Buna binen bir kişi bilgisizliğinden ötürü horoz yada tavuk kesmeyi nezretmiş ise , bu kişi nezrin şartlarını yerine getirmediği için adağı boştur. Dolayısı ile ne o hayvanı kesmesi nede parasını tasadduk etmesi kendisine vacip olmaz.
2)    Bilindiği üzere büyük baş hayvanlar yedi kişi tarafından kesilebilir. Dolayısı ile kesenlerin hepsi müslüman olup, hepside kurban niyeti taşıdıktan ve  içlerinden bir kişinin payı bir hisseden düşük olmadıktan sonra problem yoktur, zira fıkıhda payların eşit olması şartı koşulmamıştır.  Selam ve dua ile..
Üveys AKI
PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın