PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır
Soru: Selamünaleyküm hocalarım. Yazmış olduğunuz SUALLİ CEVAPLI İSLAM FIKHI eserinizi çok beğendim. ALLAH RAZI OLSUN. Ama ilk sayfalarda fıkhın tarifi konusunda Ebu Zehra’nın fıkıh tarifini koymuşsunuz. Ben açıköğretim ilahiyat okuyorum. Birinci sınıfım ve bizim islam dini esasları kitabında Ebu Zehranın sakalı arap adeti olarak söylediği yazılmakta. Bu kişi hakkında bir malumat verirseniz sevinirim. Kendisi ehl-i sünnet midir değil midir anlayamadım.
 RABBİM RAZI OLSUN. VESSELAM.
Cevap: Prensib olarak ölmüş kimselerin arkasından kriterini yapmak doğru olmasa da, toplumlar üzerinde, özellikle de zararlı etkiler yapmış olanların bunun dışında tutulup, o kişi ve fikirlerinin kriterinin yapılmasını doğru buluyorum. Bu açıdan bakarak; malesef cumhurun ittifak etmiş olduğu, evli olan zanilerin recm edilmesi gibi bazı meselelerde haddi aşmış ve bu gibi kesin sünnetlerle sabit bazı hükümleri kabul etmemiştir. Bunun yanı sıra ilmi melekesi ve çalışmalarını da kabullenmek durumundayız.
Kitabımızdaki fıkhın tarifine gelince; tarif ona ait olmayıp belki oda eski kitaplardan iktibas etmiştir. Şayet tarif ona ait olsa bile doğru ve güzel olması durumunda faydalanmakta bir beis görmeyiz.
Abdullah Hiçdönmez 
PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın