PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır

 

Soru:
 
Abdullah hocam,fıkıh konusunda bazı meseleleri karıştırıyoruz,müsaadenizle birkaç sorum daha olacak…

1) İki kolu tamamen kesik olan kişi abdest alamıyorsa,sadece yüzünü toprak cinsine sürse yeterli olur mu;yoksa yüzünü sürmeye de mi gerek yok?

2) Yeminini bozan kişinin 10 fakiri giydirmesi veya yedirmesi için nisap malı miktarına sahip olması mı gerekiyor?Mesela 1 milyarım var.Bu para ile 10 fakiri rahatlıkla giydirir ve doyururum, ama bu para nisap miktarından az.Fakir mi doyuracağım,oruç mu tutacağım?

3) Abdestsizken (veya cünüpken) ellerimizi lavobada yıkasak (abdest niyeti ile değil) ellerimizden akan su da müsta’mel midir?

4) Çay demledik içtik.O çay ile abdest alınabilir mi,yoksa su,çay sebebi ile vasfını kayıp mı etmiştir?
 
ALLAH (CC) razı olsun.
 
 
Cevap: 
 
1) iki kolu tamamen kesik olan birisi yüzünü ve kalan azalarını suya daldırarak abdesti tamamlama imkanına sahipse böyle yapar. Şayet tamamlama imkanı yoksa yüzünü yer cinsinden olan şeylere sürerek teyemmüm yapar. Şayet yüzünde yara var ve teyemmümde yapamıyorsa abdest o kişiden düşer.
 
2) Elindeki 10 milyon zaruri ihtiyaçlarını gidermek için kendisine gerekli ise elinde ihtiyaç fazlası malı olmadığı için 3 gün peşpeşe oruç tutar.(Bedai’üs- sanai fi tertibi’şşerai) Dolayısıyla nisaba malik olmak şart olmayıp asıl aranan husus haceti asliyesinden(aslî ihtiyacından)  fazla olup olmamasıdır.
 
3) Abdesti olmayan kişi kurbet(Allah’a yakınlık) niyeti olmaksızın temiz ve temizleyici suya dokunmakla o su müstamel olmaz. Cünüp olanın, suya değmesi kaçınılmaz ise gene müstamel olmaz. Gusül esnasında kovadan su alırken değilmesi gibi. Cünüp kişinin temiz suya normal durumlarda değmesi durumunda suyun müstamel olup olmaması ihtilaf edilen konulardan olup ihtiyatlı olan o suyu kullanmamaktır.
  
4) Çay’a dönüşmüş su üç vasfından üçünüde kaybettiği için artık onunla abdest ve gusül yapılamaz.
 
Abdullah HİÇDÖNMEZ
PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın