PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır

Soru : Bir kişi altınlarının zekatını hesaplarken  mesela  14,  22  ayar  altınları olsa bunların zekatlarını para ile verecekse, zekatlarını nasıl hesaplayacak (gram fiyatları farklı farklı çünki) ?

Ayrıca, altının nisabında ayara itibar yoktur deniliyor. Bu durumda seksen gram altın değerindeki para veya ticaret malı  hangi ayara göre hesaplanacak.

Birde farklı ayarlarda elde mevcut olan altınların zekatı altın olarak verilecekse hesabını nasıl yapmamız gerekir, yani bu farklı gramların toplamı 80 gramı aşarsa biz 2 gram zekatı 14 ayar altınlardan versek olurmu ? 

Cevap :Farklı ayarlardaki altınların zekatı para olarak verilecekse önce hangi ayardan kaç gram olduğu tespit edilir. Daha sonra bunların TL. değeri hesaplanır ve çıkan rakamın 40/1 verilir.

Elinizdeki paranın 80 gram 22 ayarlık altına göre hesaplanması her iki taraf (fakir-zengin) içinde en mutedil olandır (Bu şekil fetva veriyoruz).

Elinizdeki farklı ayarlardaki altınların zekatı toplamı 80 gr.ı bulduysa en adaletlisi her ayar altının 40/1 ini vermektir. Allah en doğruyu bilendir.

Abdullah HİÇDÖNMEZ

PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın