PAYLAŞ
PDF'e AktarYazdır

Soru : Hocam 2 sorum olucak …

1. Bir bayan kızkardeşine zekat verebilirmi ? …

2. Birisi medreseye zekat verdi bu parayı bi talebenin 1 yıllık aidatı olarak kullanılmasını istiyorum dedi böyle bi talebde bulunma hakkı varmı , yada illede onun istediği şekildemi kullanmamız gerekir ?

Cevap : Birinci suâlin cevabı: Gerek kız kardeşe gerekse erkek kardeşe zekat verilebilir. Yeterki bu kimsenin  zekat almaya mani bir durumu olmasın. Zekat veren kimsenin erkek veya bayan olması bu sonucu değiştirmez.

İkinci suâlin cevabı: Öncelikle şu ifade edilmelidirki medrese cami emsali kurumlara zekat verilemez. Zira zekatta şahsa temlik şarttır. Kurumlarda ise temlik söz konusu değildir. Suâlinizde zekatını veren kimse bu miktarı bizatihi medreseye verdiyse bu zekat olmayacaktır. Zira temlik oluşmamıştır. Yok eğer bu zekatı bir talebeye vermeniz üzerine size teslim ettiyse yani zekatı fakir olan talebeye ulaştırmanız için size vekalet verdiyse; Bu meblağın talebenin eline geçmesiyle zekat yerini bulmuş olacak dolayısıyla bu talebe bu miktar paraya malik olmuş olacaktır. Dolayısıyla zekat veren kimsenin zekat alan kimseye bu parayı falan yerde kullan demesine itibar edilmiyecektir. Zekatı alan kişi bu parayı dilediği şekilde kullanabilir. 

Fatih KALENDER

PDF'e AktarYazdır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi yazın